marka tescil Bakın Kozmetik A.Ş.’de Akdeniz Bölge Müdürü Pelin ÖNDAĞ İle Güzellik Sektörü Ve Marka Hakkında Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik… « Markalar Ve İnsanlar
Markalar Ve İnsanlar

Bakın Kozmetik A.Ş.’de Akdeniz Bölge Müdürü Pelin ÖNDAĞ İle Güzellik Sektörü Ve Marka Hakkında Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik…

Pelin […]

Bakın Kozmetik A.Ş.’de Akdeniz Bölge Müdürü Pelin ÖNDAĞ İle Güzellik Sektörü Ve Marka Hakkında Keyifli Bir Söyleşi Gerçekleştirdik…
21 Aralık 2016 - 14:26 'de eklendi.

Pelin ÖNDAĞ kimdir? Öncelikle sizi tanıyalım.
1987 Antalya doğumluğum,2003 yılından bugüne güzellik ve kozmetik sektöründeyim. Güzellik uzmanlığımın yanı sıra, eğitmen olarak da eğitim kurumlarında görev aldım.2014 yılından bugüne de Bakın Kozmetik A.Ş.’de Akdeniz Bölge Müdürü olarak görev almaktayım.

“İran, Irak, Azerbaycan Gürcistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihracat yapmaktayız.”

Bakın Kozmetik olarak nerdeyse 20 yıldır sektördesiniz. Bu köklü firmanın verdiği hizmetlerden biraz bahseder misiniz?

Bakın Kozmetik A.Ş. olarak hizmet alanlarımızın başında hastaneler,tıp merkezleri, poliklinikler, güzellik salonları, bay&bayan kuaför salonları gibi işletmelerin ,lazer epilasyon cihazları,cilt bakım cihazları,zayıflama cihazları,vücut bakım cihazları vb. cihaz tedariğini yapmaktayız .Şirketimiz Türkiye’nin en güçlü ithalatçı firmalarından biri olduğu için gerek perakende gerekse toptan olarak tüm sektöre hizmet etmektedir. İran, Irak, Azerbaycan Gürcistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihracat yapmaktayız.

Dünyaca tanınan pek çok firmayı bünyenizde bulunduruyorsunuz. Bu markalar ve ürünler nelerdir?

Tüm kadınlarımız güzeldir,ancak bakımlı olmak herkesin hakkıdır.Biz de firma olarak tüm kadınlara hitap edebilmek adına medikal,kozmetik,ev kullanımı alanlarında dünyaca ünlü Skeyndor (İspanya),Sferangs(Kore),Arkana(Polonya) gibi dünya markalarının Türkiye distribütörlüğünü,dağıtımını ve eğitim hizmetlerini yapmaktayız.
“Bakın Kozmetik A.Ş. olarak kurulduğumuz ilk günden bu güne ilk hedefimiz eğitimdir.”

Eğitim ayağınız olan Skeyndor Academy’de ne gibi eğitimler verilmekte?

İthal ettiğimiz tüm cihaz ve ürünler tıpkı sağlık sektöründeki gibi çok titiz ve bilinçli bir şekilde bakım yapılacak kişilere uygulanmalıdır.Maalesef ki sektörümüz de bu eğitimler, cihaz teslim eden teknik servis personelleri veya cihaz satışını yapan satış elemanları tarafından yapılmaktadır.Cilde uygulanan hatta cilt altında derin tedavi yapması beklenen kremler ise broşür bilgisi ile kullanıcılara anlatılmaktadır.
Bakın Kozmetik A.Ş. olarak kurulduğumuz ilk günden bu güne ilk hedefimiz eğitimdir. Eğitimli kişiler gerek cihaz, gerekse kozmetik ürünleri ile istenilen sonuca götürüp hasta memnuniyetini yüzde yüz başarmaktadır.Usta öğretici belgeli uzmanlarımız Skeyndor Akademi’de gerek güzellik uzmanlarımıza gerekse son tüketici olan bayanlarımıza ücretsiz ve süresiz eğitim vermektedir.Böylece hem uygulamacı hem de tüketici bilinçlenecektir.

“Denetimlerin veya standartların azlığı herkesi ithalatçı yapmış ve sektör eğitimsiz insanların elinde gerekli hizmeti verememiştir.Bu sebeplere bakıldığında işletme sahipleri mutlaka ama mutlaka TSE belgesi olan firmalardan alışveriş yapmalıdırlar.”

Günümüzde güzellik sektöründeki cihazlarda pek çok farklı marka seçeneği var. Bunlar güvenli mi nasıl anlarız ya da ne gibi tedbirler almalıyız?

Ülkemiz güzellik & kozmetik sektörü olarak maalesef çok fazla denetim veya standartlara sahip değildir.Kozmetik ürünlerini Sağlık Bakanlığı denetlemesi gerekirken, Tarım Ve Köy İşleri Bakanlığının denetlemesi durumumuzun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Bugün sektörde cihaz satan tüm firmalara baktığımızda TSE belgesi olan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. TSE belgeli firmalar gerek cihaz gerekse kozmetik ürünlerinden sonuç vermek zorunda iken,belgesiz bir firmanın yasal sorumluluğu sadece cihazın çalışmasıdır.Özellikle lazer epilasyon cihazları bu konuda tüm kadınlar gözünde güvenilirliğini yitirmiştir.Denetimlerin veya standartların azlığı herkesi ithalatçı yapmış ve sektör eğitimsiz insanların elinde gerekli hizmeti verememiştir.Bu sebeplere bakıldığında işletme sahipleri mutlaka ama mutlaka TSE belgesi olan firmalardan alışveriş yapmalıdırlar.Aldıkları eğitimleri sertifika ile destekleyen firmaları tercih etmelidirler.

“Bakım yapmak için ciddi bütçelere ihtiyaç yoktur.”

Peki size göre bir kadını güzel yapan şey nedir? Güzelleşmek için illa büyük bütçeler harcamaya gerek var mı sizce?

Öncelikle şunu söyleyeyim ki güzellik bakın’ca başlar. Kozmetik sektöründe bulunduğum sürece gördüğüm şudur ki; bakım her kadına gerekmektedir.Bakım ile tedaviyi birbirine karıştırmamak gerekir.Günümüz şartlarında çalışma hayatı,yediğimiz sağlıksız besinler, stres,düzensiz uyku problemleri vb. olumsuzluklar bizi kendimize bakım yapmaya zorlamaktadır.Bakım yapmak için ciddi bütçelere ihtiyaç yoktur.Kendinizi bir uzmana emanet ettiğinizde istediğiniz sonuçları mutlaka alacaksınız ve o zaman evinizdeki gereksiz, kullanmadığınız, 1 veya 2 defa kapağını açıp çöpe attığınız kremlere daha fazla bütçe ayırdığınızı göreceksiniz.
Son olarak eklemek istedikleriniz…
Röportajımızı okuyan herkese şunu söylemek istiyorum: Kendinize pahalı ama çok pahalı bir elbise aldığınızı düşünün. Elbiseyi kullanırken,kuru temizlemeye verirken,ütülerken nasıl da dikkat ediyoruz öyle değil mi? İşte bizim en değerli elbisemiz cildimiz olduğuna göre lütfen ona bakım yapalım ve uzman kişilere emanet edelim.

Emeklerinizden dolayı sizlere de teşekkür ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER