marka tescil Malta’da İkamet İzni ve Vatandaşlık « Markalar Ve İnsanlar
Markalar Ve İnsanlar

Malta’da İkamet İzni ve Vatandaşlık

Son […]

Malta’da İkamet İzni ve Vatandaşlık
22 Aralık 2016 - 12:17 'de eklendi.

Son dönemde Türk vatandaşları arasında yükselen trendlerden biri başka ülkelerden ikamet izni veya vatandaşlık almak. Avrupa Birliği üyesi olan Malta bu yönde en çok talep alan ülkelerden… Bunun sebebi ise ikamet izni ve vatandaşlık prosedürlerinin diğer ülkelere kıyasla daha az masraflı ve kısa sürede sonuçlanıyor olması. Tüm bunları göz önüne alarak bu ayki makalemizde size Malta’da ikamet izni ve vatandaşlık başvuruları hakkında bilgi vermek istedik.

1) Malta İkamet İzni

Malta sınırsız ikamet izni programı, tüm Schengen bölgelerinde dolaşmaya izin verdiği için hak sahiplerine büyük avantajlar sağlamakta. Bu izin sadece hak sahibine değil, aynı zamanda aile fertlerine de ikamet izin hakkı sağlamakta.

Peki, bu ikamet izni için neler gerekiyor?

Öncelikle Malta hükümetine 30.000 Euro ödeme yapılması gerekiyor. Bu başvuru ödemesi niteliğindeki ödeme yapıldıktan sonra minimum 320.000 Euro bedel üzerinden gayrimenkul satın alınması veya yıllık kira bedeli minimum 12.000 Euro bedel üzerinden 5 (beş) yıllık kira sözleşmesi yapılması gerekli.

Malta devletine ödeme yapıldıktan ve ikamet edilecek eve ilişkin ödemeler de tamamlandıktan sonra 250.000 Euro tutarında devlet tahvili alınması gerekiyor. Bu devlet tahvili alımı esasında bir yatırım olup, 5 (beş) yıl sonunda elde edilecek faiziyle birlikte hak sahibine ödeniyor.

Tüm bunların yanında başvuru için sağlık sigortası, gelir durum belgesi gibi standart belgeler talep edilmekte.

2) Malta Vatandaşlığı

Malta vatandaşlık programı, Malta hükümeti tarafından çıkarılmış limitli kontenjana sahip bir program olup, 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilmekte.

Malta vatandaşı olarak, Schengen bölgelerinde yaşayabiliyor, içinde ABD’nin de olduğu 160 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz ve pek tabi Malta vatandaşlarının tüm haklarından yararlanabiliyorsunuz.

Bu program için başvurucunun Malta hükümetine 650.000 Euro başvuru ücreti ödemesi gerekmekte. Program aile üyeleri için de düzenleme getiriyor. Başvurucunun eşleri ve 18 yaşından küçük çocuklarının her biri 25.000 Euro; 18-26 yaş arası çocukları ve 55 ve üstü ebeveynleri 50.000 Euro ek ücret ödüyor.

Hükümet başvuru üzerine, başvurucular hakkında araştırma yapıyor ve bu araştırma için başvurucudan 7.500 Euro; eş, yetişkin çocuk ve ebeveynlerden 5.000 Euro; 13-18 yaş arası çocuklar için 3.000 Euro ödeme alıyor.

Vatandaşlık için de minimum 320.000 Euro bedel üzerinden gayrimenkul satın alınması veya yıllık kira bedeli minimum 16.000 Euro bedel üzerinden 5 (beş) yıllık kira sözleşmesi yapılması gerekli.

Pasaport ve banka ücretleri için kişi başı ayrıca 700 Euro ücret ödeniyor.

Konuya ilişkin olarak hukukçular yurtdışı bağlantıları ile Türk başvuruculara hizmet sunmaktalar.

Av. Abide Birsen (Gülel)
Av. Oğuz Kara
info@gulelhukuk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER