marka tescil Ruhumuzdan Hayatımıza Yansıyanlar « Markalar Ve İnsanlar
Markalar Ve İnsanlar

Ruhumuzdan Hayatımıza Yansıyanlar

Kişiliğimizin […]

Ruhumuzdan Hayatımıza Yansıyanlar
22 Aralık 2016 - 12:26 'de eklendi.

Kişiliğimizin ve davranışlarımızın nasıl oluştuğu, insanlarla nasıl daha iyi iletişim kurabi-leceğimiz, etki ve ikna gücümüzü nasıl artırabileceğimiz bir çoğumuzun merak ettiği, ilgi duyduğu bir konu…

Hemen hemen hepimiz hem kendi iç dünyamızda hem de insanlarla olan ilişkileri-mizde zaman zaman sorunlar yaşıyoruz. Adını koyamadığımız iç huzursuzlukları, her türlü çabaya rağmen kendimizi kurtaramadığımız bir boşluk ve yalnızlık duygusu hissediyoruz. Hiç istemediğimiz halde iletişim sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Öf-keleniyoruz, kendimizi tam ifade edemiyoruz. İkna edemiyoruz. Kırıyoruz, kırılıyoruz, ayrılıyoruz, terk ediliyoruz, başarısızlık hissediyoruz… Sonra da üzülüyoruz, kendimizi suçlu ve kötü hissediyoruz.

Kendimizin ya da muhatabımızın sebep olduğunu düşündüğümüz bu durumlar ço-ğu zaman biz farkında bile olmadan ruhumuzda biriken tecrübelerin ve genlerimiz-den gelen mirasın hayatımıza yansımalarıdır.

Doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız olaylar, büyüdüğümüz sosyal çevre, içinde bulunduğumuz ortamlar (aile-okul-arkadaş) ve elbette genlerimizle getirdi-ğimiz özelliklerimiz kişiliğimizi ve davranışlarımızı biçimlendiren temel unsurlardır. Ve bir çoğunun ruhumuza sızmasında, kişiliğimizi ve davranışlarımızı biçimlendirmesinde onayımız yoktur, bilgimiz yoktur hatta haberimiz bile yoktur.

Ancak, ruhumuzda birikenlerin hayatımıza yansıttıkları bize olumsuz tecrübeler ya-şatıyorsa, bazen hayatı bize çekilmez hale getiriyorsa, bu durum elbette böyle de-vam edip gitmeyecek. Tabii siz isterseniz… İstemeden, bilmeden ve haberimiz ol-madan ruhumuzda biriken zehirli duyguları, düşünceleri ve bunların dışa yansıyan davranışlarını, isteyerek, bilerek ve adım adım temizleyebiliriz. İhtiyacımız olan tek şey bizi nelerin zehirlediğini, içimizde neler biriktirdiğimizi fark etmek…

Bazılarımız önceki tecrübeleri nedeniyle bunun çok zor hatta imkansız olduğunu düşünebilir. Aslında bu kuşkumuzda haklı da olabiliriz. Çünkü daha önce okudu-ğumuz bir çok kitap, katıldığımız bir çok eğitim, gittiğimiz bir çok psikolog ya da takip ettiğimiz bir çok kişisel gelişimci de aynı vaatlerde bulunmuştur. Ve bizi her seferinde umutlandıran, beklentiye sokan bu vaatler karşısında bir süre sonra hayal kırıklığına uğramış olabiliriz.

Ancak yaşadığımız bu tecrübeler, harekete geçmemize engel olmasın. Çünkü se-beplerinin farkına vardığımız bir konuda güçlenmek, istemediğimiz sonuçlara yol açan sebepleri değiştirmek ancak harekete geçmekle mümkündür.

Kendimizle ve çevremizle daha kaliteli ve bizi amaçlarımıza ulaştıracak iletişim ku-rabilmemizin kapılarını açacak bir anahtar var aslında. Ruhunuzun kilitlerini açmaya hazır sanız, Daha rahat, daha kolay ve daha kaliteli bir iletişim için sizi çocukluğu-muzdan bugüne taşıyacağımız bir yolculuğa çıkmanız gerekecek. Bir başka yazı-mızda bu yolculuğun ayrıntılarını bulabilirsiniz. Sevgi ve saygı ile.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER