marka tescil Av. Efe ÜLKEN « Markalar Ve İnsanlar
Markalar Ve İnsanlar

Av. Efe ÜLKEN

Ekonomik […]

Av. Efe ÜLKEN
10 Mart 2017 - 13:55 'de eklendi.

Ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyorsunuz. Bir ülkenin büyümesiyle hukuk arasındaki arasında nasıl bir ilişki vardır?
Rekabet ortamı ve “İyi olan kazansın” yarışı ticaretin doğasında var. Ancak yatırımcının iştahını korumak gerekiyor. İşte burada hukuk çok önemli. Çünkü hem ulusal hem de uluslararası yatırımcılar, pazardaki diğer oyuncuların stratejilerinin yanında, yatırım yapacağı ülkenin hukuk rejimine ve hukuk normlarına da dikkat ediyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda demokratikleşme ile iktisadi büyüme arasında doğrudan bir bağlantı olduğu net bir şekilde ortaya koyuluyor zaten. Demokrasinin günlük alandaki olmazsa olmazı olan ifade özgürlüğüne dair eksiklerin inovasyonun önündeki başlıca engellerden olduğu bir gerçek. Türkiye’de inovasyona yönelen fikir üreten bir firma gün gelip de “ben ihalelere girip daha iyi ürünü daha iyi şartlarla sunuyorum ancak ihaleyi kazanamıyorum” noktasında kalırsa “neden yenilikçi ürün üretmekle uğraşıyorum ki?” diye sorgulayacaktır. Alışılmışın dışında, binlerce fikrin serbestçe ifade edildiğini düşünün. Fikirler pazarındaki kalite yükselmez mi? Hayatımızın birçok alanında olduğu gibi bunlarda hukukla ilgili alanlardır. Yeni teknolojiye ve ürüne erişemeyen bir toplum gerçek potansiyelinde büyüyemez. Bunun da sonucu toplum refahı ile doğrudan ilgilidir.

DSC_2704_534x800

“Dijital devrimin mesleğimize olan etkisi de tartışılmaz bir gerçek”

Ülkemizde avukatlık mesleğinin yürütülmesiyle ile ilgili gelişmeler neler?
Bütün sektörlerde dünyadaki iş yürütme şeklinin tamamına yakını son 25 yılda dijital devrim nedeniyle tamamen değişti. Bankacılık sektöründe bunu oldukça fazla hissediyoruz. Avukatlık mesleğinde, bu dijital devrimle mücadele etme yolunda bir anlayış görüyorum. Aslında mesleğimizin dijital devrimle mücadele etmek yerine, dijital devrimi içselleştirip iş yürütme yöntemini şekillendirmesi gerekiyor. Bugün elinizdeki akıllı telefonun ekranına birkaç kez dokunarak ile Çin, Amerika gibi birçok ülkenin borsalarındaki şirketlerin hisse senedini alıp yatırım yapabiliyorsunuz. Dijital devrimin mesleğimize olan etkisi de tartışılmaz bir gerçek. Kargoyla gönderilen sözleşmeler bugün e-postalar ile gönderilerek elektronik imzalarla akdediliyor.

Teknolojik gelişmeler ileriki dönemde mesleğinizi nasıl etkileyebilir?
Elektronik ticaretin hacmi son 5 yılda 12 kat arttı. Bu da uyuşmazlıkların e-ticaret alanında da yoğunlaşmasına yol açıyor. Özellikle dikkatinizi çekmek isterim ki, EBAY gibi global e-ticaret sitelerinin alıcı ve satıcı arasında çözdüğü online uyuşmazlık sayısı 2015 yılında yaklaşık 6 milyondur. E-ticaretin gelişmesi için online uyuşmazlık çözümüne ilişkin Avrupa Birliği’nin direktifleri var. Teknolojik buluşlar gün geçtikte artıyor. Buna uyum sağlamak değil içselleştirmek gerekiyor. Farenin tuşuna tıklayarak mesafeli satış anlaşması yapılan bir dönemdeyiz. Akıllı saatlere, sözleşme süresi, sözleşme bedeli gibi sözleşmenin unsurlarının fısıldanıp başka bir elektronik cihazla senkronize olunarak yapılabilen anlaşmalar bana uzak gelmiyor.

Türkiye’deki adalet sistemi üzerine her yıl onlarca değerlendirme yapılıyor, raporlar sunuluyor. Özellikle son yıllarda bu raporların olumsuz yönde olmasını neye bağlıyorsunuz?
En önemli sorun mahkeme sisteminin çalışmaması, o kadar fazla iş yükü ve sistem bozukluğu var ki; yargılama sürelerinin uzun olması bazen davanın sonucu dahi anlamsız kılıyor. Örneğin bir şirketi devrediyorsunuz daha sonra taraflar arasında uyuşmazlık çıkıyor. Konu mahkemeye taşındığında çözüm bazen seneler sürüyor. Ticari faaliyet beklemiyor ki, ticareti etkileyen birçok finansal parametre var. Yatırımcının finansal maliyetleri var. Sonra ne oluyor? Bundan diğer şirketler de olumsuz etkileniyor.

“Ülkemizdeki duruma değinecek olursak, yürürlüğe giren arabuluculuk kanunu kesinlikle çok isabetli bir hukuki düzenleme oldu.”

DSC_2745_534x800

Davaları çözebileceğimiz alternatif yollar var mıdır?
Biz hukuk algılayışını, çıkmış uyuşmazlıkların çözümünden ziyade, uyuşmazlık çıkması muhtemel konularda önceden tedbir alarak “koruyucu hukukçuluk” hizmeti verme şeklinde yürütüyoruz. Uyuşmazlık söz konusuysa eğer, yargılama sürelerini de dikkate alarak, konuya göre daha etkili olabilecek alternatif hukuki çözüm yollarına (ADR) başvurulabilir. ADR yollarına örnek olarak; tahkim, arabuluculuk, uzlaşma, tarafsız ön değerlendirme, vakaların saptanması, kısa duruşma sulh, müzakere gibi çoğunluğu iyi bilinen ADR yolları gösterilebilir. Teknolojinin gelişmesi klasik ADR yollarından çevrimiçi uyuşmazlık çözümü olarak ifade edilen yeni bir dalın ortaya çıkmasını da sağladı. Ülkemizdeki duruma değinecek olursak, yürürlüğe giren arabuluculuk kanunu kesinlikle çok isabetli bir hukuki düzenleme oldu. Bu düzenlemenin, mahkemelerin iş yükünün hafiflemesini sağlayacağı ve yargılama sürelerine de olumlu yönde etki edeceği kanaatindeyim.

Danışmanlığını yürüttüğünüz şirketlerin sizden beklentisi ne oluyor?
1950’lerden beri borçla büyüyen ekonominin borcu kaldıramaz hale gelmesiyle, 2008 yılındaki küresel kriz bütün sektörleri etkiledi. Bu da şirketlerin finansal yönetim anlayışlarının değiştirmesi sonucu doğurdu. Şirketler artık katma değer sağlamayan, salt masraf yaratan hizmetlere sıcak bakmıyor. Biz de şirketler için vereceğimiz hizmetin, o şirket için katma değer yaratması gerektiği bilinciyle hareket ediyoruz. Sadece şirketlere değil, ev, araba, tekne veya başka bir menkul ya da gayrimenkul almak isteyen gerçek kişilere de danışmanlık yapıyoruz. Örneğin gayrimenkullerle ilgili olarak, kayıtlarında bir şerh olup olmadığı, taşınmazın iskanı olup olmadığı gibi konuları sorgulayarak müvekkillerimize raporluyoruz. Onlarda yatırımlarını bizim görüşümüzü dikkate alarak gerçekleştiriyorlar.

“Proje değerinin hukuki olarak korunması için marka/patent tescili de önemli bir husus.”

Yeni girişimcilere tavsiyeniz ne olur?
Bir proje fikrine herhangi bir yatırım yapmadan önce mutlaka fikrin hayata geçirilmesinin hukuken mümkün olup olmadığının kontrol etmeliler. Proje değerinin hukuki olarak korunması için marka/patent tescili de önemli bir husus. Bilindiği gibi bir projeye başlarken mutlaka vergi mükellefi olunması gerekiyor. Projeye uygun bir şirket modelinin seçilmesi ve şirket kuruluş sözleşmesinin itinayla düzenlenmesine ihtiyaç var. Kendilerini iyi ifade edebilecekleri, isteklerini bilen danışmanlarla birlikte çalışarak, şirketin sağlam temellerle büyümesini sağlayabilirler. Şirket içinde bir iç denetim mekanizması çalıştırıp; adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ilkeleri üzerine bir yönetim anlayışı geliştirerek daha başarılı olabilirler.

SKA_2932_533x800

Kurumsal yönetimi mi kastediyorsunuz?
Elbette. Başarının sürdürülebilirliğinin kurumsal yönetim anlayışı ile sağlandığını düşünüyorum. Bu şekilde yönetilen şirketlerin finansman maliyetleri de düşüyor. Çünkü kredi kuruluşları güven veren adresleri tercih ediyor.

“Yaklaşık bir senedir golf oynuyorum. Haftanın bir günü mutlaka antrenman yapıyorum ya da arkadaşlarımla oyuna çıkıyorum”

Biraz da size dönelim. Oldukça yoğun bir tempoyla çalışmaktasınız… Peki Efe Ülken boş zamanlarını nasıl değerlendirir?
Sosyal hayat-profesyonel hayat dengesi içerisinde, zamanı etkili kullanmaya çalışıyorum. Evde vakit geçirmeyi seviyorum. Bilim kurgu ve macera filmleri seyrediyorum. Farklı alanlardaki bilimsel çalışmalara ilişkin yayınları okuyorum. Ailemle ve arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Vakit buldukça daha önce görmediğim ülkelere gitmeyi planlıyorum. Uzun yıllar basketbol oynadım. Daha önce bireysel sporlarla ilgilenmemiştim. Yaklaşık bir senedir golf oynuyorum. Haftanın bir günü mutlaka antrenman yapıyorum ya da arkadaşlarımla oyuna çıkıyorum. Sabırlı olmayı öğreten, insanın kendisiyle yüzleşmesini sağlayan bir spor. İşlerime iyi odaklanmamı da sağlıyor. Aynı zamanda bir strateji oyunu. Golf oynamaya vakit daha fazla vakit ayırabilen arkadaşlarımı kıskandığımı söyleyebilirim.

Hukuk öğrencilerine ne söylemek isterdiniz?
Dünyayı anlamak için, kendinizi karşınızdakinin yerine koyma becerisini geliştirmek ve peşin hükümlerden arınmak için, sinirinizi bozan fikirleri dahi bir şekilde anlamak için, sabırlı olarak bilinçli bir çaba gösterin. Hukuka saplanıp kalmış, hukuk kitabı dışında kitap okumayan, hevesleri, merakları, hobileri ve kendine özgü ilginçlikleri olmayan düz bir insanın iyi hukukçu olması güçtür. Çok yönlü insan halini almaya gayret etmelerini tavsiye ederim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER