marka tescil Plastik ve Rekonstruktif Cerrahı Yılmaz GEYİK ile Güzellik Hakkında… « Markalar Ve İnsanlar
Markalar Ve İnsanlar

Plastik ve Rekonstruktif Cerrahı Yılmaz GEYİK ile Güzellik Hakkında…

Estetik, […]

Plastik ve Rekonstruktif Cerrahı Yılmaz GEYİK ile Güzellik Hakkında…
15 Temmuz 2017 - 11:20 'de eklendi.

Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahı Yılmaz GEYİK güzellik kavramı ile ilgili merak edilen sorularımızı yanıtlıyor…

Genel ideal güzellik kavramı Starlar tarafından karakterize edilir. Günümüzde güzellik ile alakalı kesin bir tanımlama var mı?

Zevklerin bu kadar değişiklik gösterdiği bir durumda kesin bir tanımlama olması mümkün değil. Benim görüşüm asimetri daha fazla ilgi çeker. Asimetrik yaklaşıma göre asimetrik farklılık güzelliği bir tık daha fazla öne çıkarır. Çünkü ilgi çeken ve akılda kalıcı olan tekdüze olan değil asimetrik olandır. İnsan yüzünün her iki tarafının da birbirinden farklı olması gibi asimetri doğal olandır. Zaten son dönemde güzelliği ile ön plana çıkan ünlülerin veya dünyanın en ünlü markaları tarafından tercih edilen marka yüzlerinin hep standartların dışında yüz veya vücut hatlarına sahip olduğunu görüyoruz. Biz de operasyonlarımızda asimetriyi bozmadan vücut veya yüz bütünlüğünü göz önüne alıyoruz. Tabi ölçümsel veya mekanik değil vizyonel bir asimetrilikten bahsediyoruz. Altın standart gibi tanımlamalar bence tatmin edici değil güzellik herkese göre farklı olacaktır. Kısaca farklı olan güzeldir diye düşünüyorum.

Genç bir kız 18 yaşında güzellik operasyonu istediğinde nasıl reaksiyon veriyorsunuz?

Öncelikle her hastamı görüşmeler esnasında iyice tanımaya ve isteğinin nedenini, beklentisini sağlam bir iletişim kurarak anlamaya çalışıyorum. Kişisel gelişiminin yeterli olup olmadığına bakıyorum. Eğer isteği gerçekten elzem ve kendisine uyumlu ise yardımcı oluyoruz. Eğer uyumlu değilse veya çok gerekli değilse kendisine bunu anlatmaya çalışıyoruz. Mesela erken yaşlarda burun estetiği konusu çok tartışılıyor. Kaç yaşında yüz gelişimi oturuyor ve kaç yaşında burun estetiği yapılmalı diye çok soru alıyoruz. Burun estetiği için ergenlik döneminin sonu yani bayanlarda 16, erkeklerde 17 yaşı uygundur. Yine meme estetiği de erken yaşlarda çok talep edilen bir işlem. Meme kadındaki önemli bir unsur, öz güveni temsil ediyor, dişiliğin sembolü… Bu sebeple, hastanın kişisel gelişimine bakıp bu işlemi gerekli görürsek 18 yaşından sonra uygulayabiliyoruz.

Güzellik operasyonlarının mesleki yaşamda daha fazla başarı ve tanınma konusunda bir getirisi olduğu fikrine katılır mısınız?

Şiddetle katılıyorum. İnsanların kendilerini nasıl hissettikleri psikolojisini etkiler. Özgüven problemi karamsarlık, çekingenlik gibi sonuçlara sebebiyet verir. İnsanın kendini güzel hissetmesi öz güvenini arttırıyor. Birçok hastamın operasyon sonrasında bakışları, duruşu, yürüyüşü hatta ses tonu bile değişiyor. Birçoğu artık hayata daha pozitif ve özgüvenli baktıklarını kendileri söylüyorlar. Bizim yaptığımız isi sadece estetik ameliyat gibi görmemek lazım. İnsanların yaşam tarzını direk değiştiriyoruz. Almanya’da yasayan bir hastam burun ameliyatından sonra özgüvenim, hayata bakışım hatta sosyal çevrem bile değişti. Özgüvenim artınca insanlarla daha iyi iletişim kurmaya başladım demişti. Hastalarımın bir kısmı psikolojilerindeki değişimden sonra bu kadar süre neden bekledim diye sorgulamaya başlıyor.

Sürekli yenilenme/güzelleşme isteğiyle başvuran loyal bir müşteri kitleniz var mı?

Var tabi ki. Bizim yaptığımız cerrahi operasyonlar dışındaki kozmetik işlemlerin tümü düzenli bir bakim gibi. Kuaföre gitmek, makyaj yapmak, cilt bakimi gibi… Kozmetik bakımların müdahalelerin ömrü var belli periyodlarda tekrar edilmesi gerekiyor. Fakat, eğer hasta da gerekli olmayan işlemleri yaptırmak gibi bir takıntı hissedersek, kendisini ikna etmeye çalışıyoruz ve ısrarcı olsa da o işlemleri yapmıyoruz. Mesela Avrupa’da birine benzemek isteyen kişi sayısı çok fazla oluyor. Mesela Cindy’nin erkek arkadaşı Ken’e benzemek için bir dizi operasyon geçirmek isteyen hastam oldu. Böyle bir durumda da hastayı ikna etmeye çalışıyoruz. Çok abartılı işlemler istediğinde bir yerden sonra dur diyoruz.

Hastalarınızın hemen hemen birçoğunun yeni görüntü istekleri aynı mı?

Birçoğunun ayni gerçekten. Ama biz onu yapmıyoruz. Herkesin yüz ifadesine veya vücut tipine uygun gideni buluyoruz. Yaşadıkları coğrafyaya göre insanların talepleri benzerlik gösteriyor. Mesela, Avrupalıların en çok tercih ettiği meme ve vücut estetiği. Sonra karın germe, brezilya poposu, liposuction, göz kapağı operasyonları geliyor.

İnsanların vücut veya yüz tipleri de yaşadıkları coğrafyaya göre değişiklik gösteriyor çünkü değil mi?

Tabi ki. Oksijen oranı düşük coğrafyada burun daha geniş olur. Fakat aslında teknoloji ve yaşam tarzı fiziksel görünüm üzerinde çok etkili. 80’li yıllarda bir insan ortalama 30 km yürüyordu. Şimdi ise insanların zamanının çoğu bilgisayar karşısında geçiyor. Radyasyon ve hareketsizlik kaynaklı vücutta yağ oranı dengesizliği, cilt tipinde bozulma, göz kapağında düşüklük gibi birçok deformasyon oluşuyor. Bu hızlı gelişen teknoloji sonucu gerçekleşen evrim henüz tamamlanmadı. Belki gözlük kullanımının yaygınlaşması sonucu ileride göz çevresi daha az kırışacak. Büyük ihtimalle tüketimimize bağlı çene yapımız veya fazla yürümediğimiz için bacak yapımız değişecek. Tabi şöyle de bir durum var. Teknoloji sonucu vücutta oluşan deformasyonları düzeltmek için yine estetik ve kozmetik konusunda teknoloji her gün gelişiyor.

Yeni hastalarınıza güzellik operasyonundan önce ne tavsiye edersiniz?

Ne için istediğini anlaması ve sonuçtan beklentimiz nedir. Bunu iyice düşünüp karar vermesi gerekiyor. Teknolojik gelişmeler, sosyal medyadaki yönlendirmeler, televizyondaki ünlüler insanları çok yönlendiriyor. İnsanlar kendi görüntülerinin hep bir üst seviyesini istiyor. Bu sebeple, güzellik operasyonundan önce kişinin ne istediğinden emin olması çok önemli.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER